flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

ПОЛОЖЕННЯ про взаємодію Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області із засобами масової інформації та журналістами

                                                   Затверджено

                                                   наказом голови Шепетівського

                                                   міськрайонного суду Хмельницької області

                                                   від 21.02.2020 № 21/05-03

 

 

ПОЛОЖЕННЯ

про взаємодію Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області із засобами масової інформації та журналістами

 

1.Загальні положення

 

1.1. Це положення визначає особливості взаємодії Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області (далі суду) із засобами масової інформації та журналістами.

1.2.Положення розроблено на підставі законодавства України з повагою до свободи слова  журналістів та редакційної свободи ЗМІ, з урахуванням права громадян отримувати інформацію із зали суду, особливостей роботи медіа при висвітленні судових справ та з огляду на важливість авторитету і неупередженості суду в демократичній державі.

 

2.Організація взаємодії суду із ЗМІ та журналістами

 

2.1. У відносинах між судом і ЗМІ контактними особами є суддя-спікер суду та прес-секретар.

2.2. Інформація про цих осіб  (П.І.Б) та спосіб контакту з ними (телефон, ел.пошта) оприлюднена  на інформаційному стенді в приміщенні суду та веб-сайті суду на порталі «Судова влада України».

 

3.Обов’язки журналістів

 

3.1. Представники засобів масової інформації (друкованих, мовних, електронних - журналісти, оператори, фотографи тощо), відвідуючи суд з метою виконання професійних обов’язків, мають ознайомитися з цим Положенням та бути обізнаними:

    - з необхідністю прояву поваги до учасників судового процесу;

    - з гарантіями кожної особи на повагу до приватності;

    - про право кожного на справедливий судовий розгляд його/її справи неупередженим судом.

3.2. Присутність працівників ЗМІ у приміщенні суду не повинна створювати незручностей для працівників та відвідувачів суду.

3.3. Присутність працівників ЗМІ у залі судового засідання під час розгляду справи не повинна відволікати суд та учасників процесу.  

3.4. Непокора чи ігнорування зауважень головуючого судді є проявом неповаги до суду і може стати підставою для застосування заходів процесуального примусу та притягнення до адміністративної відповідальності.

3.5. Можливість фото- відео- та телезйомки у залі суду під час відкритого судового процесу вирішується судом по кожній справі з урахуванням  думки учасників процесу та інтересів правосуддя (з огляду на права неповнолітніх, потерпілих від злочину, потреби захисту свідків).

3.6. Оскільки судді не мають права коментувати справи, які перебувають у їхньому провадженні, інформацію про суть конфлікту, його правову природу і можливі правові наслідки для учасників судового процесу можна отримати з прес-релізу та додатково рекомендується спілкуватися з адвокатами всіх сторін, прокурором та експертами.

3.7. Журналісти мають бути добре обізнані з правовими наслідками поширення у своїх матеріалах недостовірної інформації про особу (дифамація) та/або за розголошення конфіденційної інформації (втручання в приватне життя ).

 

  1. Доступ журналістів до приміщення суду

 

4.1. Доступ журналістів до приміщення суду і судових залів, де відкрито слухаються справи,  відбувається на загальних підставах з дотриманням вимог Правил пропуску осіб до приміщення Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області та пропуску на територію транспортних засобів.

4.2. Працівники ЗМІ можуть пред’явити редакційне посвідчення, а за його відсутності – документ, що посвідчує особу.

4.3. Працівники ЗМІ не можуть бути обмежені в доступі до приміщення суду або його залів на тій підставі, що вони не є учасниками процесу, не мають стосунку до конкретної справи, яка розглядається в суді.

 

 

  1. Доступ журналістів на судові засідання

 

5.1.  Розгляд справ у суді відбувається відкрито, крім випадків, установлених законом.  

5.2.  Судове рішення оголошується публічно, але преса і публіка можуть бути не допущені в зал засідань протягом усього судового розгляду або його частини в інтересах моралі, громадського порядку чи національної безпеки, якщо того вимагають інтереси неповнолітніх або захист приватного життя сторін, або – тією мірою, що визнана судом необхідною, - коли за особливих обставин публічність розгляду може зашкодити інтересам правосуддя.  

5.3. Розгляд справи у закритому засіданні допускається за оголошеною публічно мотивованою ухвалою суду лише у випадках, передбачених законом.

 5.4. Журналісти, як і представники громадськості, мають право бути присутніми на відкритому судовому засіданні та під час проголошення судових рішень без попереднього дозволу (акредитації).

5.5.  Під час розгляду справи в закритому судовому засіданні можуть бути присутні лише особи, які беруть участь у справі, а в разі необхідності - експерти, спеціалісти, перекладачі та свідки.  

5.6. Якщо під час закритого судового засідання буде встановлено, що інформація із обмеженим доступом є суспільно значимою або доступ до інформації обмежено з порушенням закону, суд постановляє ухвалу про її дослідження у відкритому судовому засіданні.    

 

  1. Порядок під час судового засідання

 

6.1. Прес-секретар сприяє виконанню рішення судді і допомагає розташуватися журналістам у залі судового засідання, координує їх розташування  в залі, а також координує дії інших осіб, які висвітлюють процес або ведуть зйомку.   

6.2. У випадку резонансних судових процесів і великої уваги преси до них,  судом забезпечується рівний доступ як представників громадськості, так і медіа.

6.3. У разі великої кількості представників преси, які бажають висвітлювати хід судового процесу, представник  суду повідомляє про кількість виділених для преси місць в залі і може запропонувати  самим визначитись, хто займе ті місця.  

6.4. Всі присутні в судовому засіданні особи мають дотримуватися порядку під час судового засідання та виконувати розпорядження головуючого.  

 

  1. Інформаційні запити ЗМІ і журналістів

 

7.1. За отриманням інформації щодо організації діяльності суду,   статистичної інформації, кадрового, матеріального забезпечення, з інших питань журналісти та ЗМІ мають право звертатися з інформаційним запитом до суду з дотриманням вимог Закону України "Про доступ до публічної інформації".  

7.2. У запиті повинно бути зазначено прізвище, ім’я та по батькові запитувача,   письмова або усна інформація, що його цікавить, та адреса, за якою він бажає одержати відповідь.

7.3. Запити можуть подаватися  поштою, факсом, телефоном, електронною поштою на вибір запитувача.  

7.4. Суд надає інформацію, що стосується його діяльності письмово, усно, по телефону чи використовуючи публічні виступи. Інформація щодо розгляду справ надається в порядку, передбаченому процесуальним законодавством.

7.5. З метою підвищення оперативності в наданні інформації на запити,  журналіст має право адресувати запити судді-спікеру суду, прес-секретарю (або особі, на яку покладені функцій взаємодії за ЗМІ).

7.6. Відповіді на інформаційні запити надаються у формі, спосіб та терміни, встановлені законодавством.

7.7.Офіційна письмова інформація, надана судом, може оприлюднюватися у ЗМІ без перевірки.

 

 

  1. Доступ журналістів до судових рішень

 

8.1. Доступ до судового розгляду та судових рішень забезпечується такими способами:

-  присутністю журналіста під час розгляду справи в суді;

- присутністю журналіста в залі судового засідання під час проголошення судового рішення;

-  розміщенням судових рішень в Єдиному реєстрі судових рішень у мережі Інтернет;

- публікацією текстів судових рішень в друкованих засобах масової інформації.

8.2. Присутність журналіста в залі судового засідання під час проголошення судового рішення

8.2.1. Всі присутні на відкритому судовому засіданні особи мають право відкрито робити письмові нотатки.

8.2.2. Публічно проголошені судові рішення можуть бути відтворені без обмежень. Використання в ЗМІ повного тексту рішення або його фрагментів, без редагування, що змінює його зміст, можливе лише з посиланням на присутність при його проголошенні.

8.3. Оприлюднення судових рішень у мережі Інтернет

8.3.1. Оприлюднення судових рішень у мережі Інтернет здійснюється через Єдиний державний реєстр судових рішень на офіційному веб-порталі Державної судової адміністрації України ("www.court.gov.ua"  або "www.reyestr.court.gov.ua").  

8.4. Публікація текстів судових рішень в друкованих засобах масової інформації

8.4.1.Публікація текстів судових рішень в друкованих виданнях здійснюється у порядку, встановленому Законом України "Про доступ до судових рішень" від 22 грудня 2005 року № 3262-IV.

8.4.2.При висвітленні судових процесів, по яких зберігається можливість оскарження, журналісти повинні уникати висловів, що є доречними лише щодо справ із закінченим провадженням. Наприклад, твердження "Рішення державного органу протиправне" доцільно замінити виразом "Рішення державного органу оскаржено в судовому порядку" (якщо справа перебуває на розгляді), а у ситуації, де зберігається можливість апеляційного оскарження "Суд встановив порушення законодавства. Суд дійшов висновку що".

 

  1. Проведення в залі судового засідання фотозйомки, відео- та аудіозапису

 

9.1. Учасники судового процесу, інші особи, присутні у залі судового засідання, представники засобів масової інформації, можуть використовувати портативні відео- та аудіотехнічні засоби. Проведення в залі судового засідання фотозйомки, відео- та аудіозапису в використанням портативних відео- та аудіотехнічних засобів здійснюється без отримання окремого дозволу суду, але з урахуванням обмежень, встановлених законом, транслювання судового засідання здійснюється з дозволу суду.

9.2. Проведення в залі судового засідання фотозйомки, відеозапису, а також трансляція судового засідання повинні здійснюватися без створення перешкод у веденні засідання та реалізації учасниками судового процесу їх процесуальних прав.

9.3. Журналістам та представникам ЗМІ, які планують транслювати судові засідання, рекомендується завчасно, але не пізніше, ніж за  годину надати головуючому судді у справі письмовий запит про такі наміри. Рекомендується, щоб журналіст повідомив особу, на яку покладено виконання функцій взаємодії зі ЗМІ, про відправлення запиту.

9.4. Якщо суд ухвалою дозволив проводити транслювання судового засідання, суддя може визначити, зокрема, місце розташування в залі знімальної апаратури, а також осіб, які її використовують. Особи, які проводять зйомку та запис, повинні залишатися на визначених місцях і дотримуватися порядку протягом всього судового засідання до того моменту, як суддя покине залу судового засідання, якщо інше не узгоджено з головуючим у справі.   

 

  1. Організаційні питання проведення інтерв’ю

 

10.1. Рішенням зборів суддів Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області затверджено Положення про суддю-спікера, яким встановлено, що суддя-спікер уповноважений висвітлювати офіційну позицію від імені суду.

 Суддя-спікер надає офіційні коментарі, відповіді, інтерв’ю від імені суду представникам засобів масової інформації, у тому числі у справах, що становлять суспільний інтерес.

10.2. Правовий статус учасників інтерв’ю визначено так, що той, хто бере інтерв’ю і той, хто відповідає на питання, є співавторами інтерв’ю.

10.3. При плануванні інтерв’ю з суддею журналісти мають усвідомлювати можливість обмеження тематики спілкування через те, що відповідно до Кодексу суддівської етики, суддя не має право:

- розголошувати інформацію, що стала йому відома у зв’язку з розглядом справи;

- робити публічних заяв, коментувати в засобах масової інформації справи, які перебувають у провадженні суду;

-  піддавати сумніву судові рішення, що набрали законної сили.

10.4. Як співавтор, суддя-спікер має право ознайомитися з підготовленим до поширення матеріалом, внести свої корективи у текст власних відповідей, якщо їх зміст перекручено,  погодити назву матеріалу тощо.

10.5. У разі, якщо журналіст, представник ЗМІ має намір взяти інтерв’ю в судді-спікера, бажано завчасно планувати інтерв’ю, узгодивши з прес-секретарем суду не менш ніж за два дні до інтерв’ю тему розмови, надати попередньо питання, повідомити орієнтовну дату запланованого виходу матеріалу та погодити  час зустрічі.