Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
З виникненням коронавірусної хвороби COVID-19 в Україні прийнято низку нормативно-правових актів проти її виникнення та поширення.
Одним із ключових змін до законодавства України став Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» № 530-IX від 17 березня 2020 року. Цим законом Кодекс України про адміністративні правопорушення доповнено статтею 44-3 такого змісту: «Порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами, - тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї (17000 грн) до двох тисяч (34000 грн) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від двох (34000 грн) до десяти тисяч (170000 грн) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян».
Законом України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» № 1000-IX від 06 листопада 2020 року статтю 44-3 КУпАП доповнено частиною другою такого змісту: «Перебування в громадських будинках, спорудах, громадському транспорті під час дії карантину без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно, - тягне за собою накладення штрафу від десяти (170 грн) до п’ятнадцяти (255 грн) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян». Закон набрав чинності 21 листопада 2020 року.
Таким чином лише з 21 листопада 2021 року законодавцем пом'якшено адміністративну відповідальність за перебування в громадських будинках, спорудах, громадському транспорті під час дії карантину без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс і рот, у тому числі виготовлених самостійно.
На сьогодні стаття 44-3 КУпАП містить дві частини, які передбачають відповідальність за порушення правил щодо карантину людей.
Норми частини 1 статті 44-3 КУпАП є бланкетними, а тому серед ознак суті такого адміністративного правопорушення обов’язково повинно бути посилання на конкретний нормативно-правовий акт, яким встановлюються відповідні правила та якого не дотрималась особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, порушивши тим самим законодавчі приписи.
Тоді, як частиною 2 статті 44-3 КУпАП передбачено виключно адміністративну відповідальність за перебування в громадських будинках, спорудах, громадському транспорті під час дії карантину без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно.
Відповідно до статей 219, 222, 236 КУпАП справи про адміністративні правопорушення, передбачені частиною другою статті 44-3 КУпАП, розглядають виконавчі комітети (а в населених пунктах, де не створено виконавчих комітетів, - виконавчі органи, що виконують їх повноваження) сільських, селищних, міських рад, органи Національної поліції та органи державної санітарно-епідеміологічної служби.
Судді районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судів розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені частиною першою статті 44-3 КУпАП.
За 2020 рік у Шепетівському міськрайонному суді Хмельницької області перебувало в провадженні 117 справ про адміністративне правопорушення, передбачене статтею 44-3 КУпАП, 32 справи повернуто до Шепетівського ВП ГУ НП в Хмельницькій області, в тому числі 17 - для належного оформлення.
Із загальної кількості справ, що перебували в провадженні суду у 2020 році розглянуто 83 справи, з яких по 81 – провадження закрито з таких підстав:
39 справ – у зв’язку із звільненням від адміністративної відповідальності при малозначності правопорушення, з них за:
40 справ закрито за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення, з них за:
2 справи за перебування в громадських будинках і спорудах, громадському транспорті без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно; перебування на вулицях без документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство чи її спеціальний статус, без посвідчення про взяття на облік бездомної особи – закрито за закінченням строків накладення адміністративного стягнення.
По 1 справі за перебування в громадських будинках і спорудах, громадському транспорті без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 170 грн.
1 справа на кінець звітного періоду – нерозглянута.
За 4 місяці 2021 року у Шепетівському міськрайонному суді Хмельницької області перебувало в провадженні 56 справ про адміністративне правопорушення, передбачене статтею 44-3 КУпАП. Три справи повернуто до Шепетівського РУП ГУ НП в Хмельницькій області для належного оформлення. Дві справи направлено на розгляд за територіальною підсудністю.
Із загальної кількості розглянутих справ, що перебували в провадженні суду у період з 01 січня 2021 року по 30 квітня 2021 року, по 44 провадження закрито, з таких підстав:
22 справи – у зв’язку із звільненням від адміністративної відповідальності при малозначності правопорушення, з них за:
- перебування в громадських будинках і спорудах, громадському транспорті без одягнених засобів індивідуального захисту (тобто респіраторів або захисних масок) - 1;
- перебування на вулицях без документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство чи її спеціальний статус – 18;
- діяльність суб’єктів господарювання, які обслуговують відвідувачів, у яких: не нанесено маркування для перебування в черзі з дотриманням дистанції між відвідувачами не менш як 1,5 метра – 1;
- приймання відвідувачів суб’єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері торговельного і побутового обслуговування населення – 1.
- допуск на територію міського ринку суб’єктів господарювання та працівників ринку без проходження температурного скринінгу – 1.
21 справа – за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення, з них за:
1 справа - за закінченням строків накладення адміністративного стягнення (перебування в громадських будинках і спорудах, громадському транспорті без одягнених засобів індивідуального захисту (тобто респіраторів або захисних масок)).
По 3-х розглянутих справах про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 44-3 КУпАП накладено штраф на суму 51 000 грн:
по одній справі накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 гривень за роботу після 23-ї та до 7-ї години, із забороною проведення розрахункових операцій після 22-ї години, суб’єктів господарювання з надання послуг громадського харчування (ресторанів, кафе, барів, закусочних, їдалень, кафетеріїв, буфетів тощо), крім діяльності з надання послуг громадського харчування із здійсненням адресної доставки замовлень та замовлень на винос і діяльності після 23-ї години 31 грудня 2020 р. до 1-ї години 1 січня 2021 р.
По двох справах накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 гривень за приймання відвідувачів суб’єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері громадського харчування (барів, ресторанів, кафе тощо), крім діяльності з надання послуг громадського харчування із здійсненням адресної доставки замовлень, замовлень на винос та закладів громадського харчування в аеропортах.
Залишок нерозглянутих справ на кінець звітного періоду становить 3 справи.
Аналіз підготували:
Помічник судді Притуліна Д.О., секретар суду Яременчик Т.В.